Jdi na obsah Jdi na menu

Přívěsná přenosná motorová požární stříkačka-PPS 12R

19. 2. 2012

 

pps.jpg

 

Je jasné, že každý hasič ví, co to PS 12 je. Jedná se o přenosnou požární stříkačku, jejíž historie se datuje od konce šedesátých let minulého století, kdy začala být dodávána hasičským sborům, u kterých vystřídala ve službě svojí starší kolegyni, stříkačku PS 8 nebo i PS 6, 4, 2… Tato na svojí dobu poměrně revoluční stříkačka v tehdejším Československu znamenala velký pokrok v požární ochraně zejména v obcích a malých městech. PS 12 s jednostupňovým odstředivým čerpadlem a plynovou vývěvou poskytla dostatečný výkon (jmenovitý 1200 l/min při 0,8 MPa) pro zdolání mnoha požárů, kterých se za bezmála čtyřicet let svého používání u hasičů v ČR, resp. požárníků v ČSSR zúčastnila. De facto neexistoval u nás sbor, který by PS 12 nevlastnil.

I přes svojí hmotnost a občasné technické neduhy je do dnešních dnů zařazeno stále velké množství „pées dvanáctek“ u našich dobrovolných sborů. Jsou však postupně vytlačovány technickým pokrokem v podobě plovoucích čerpadel s dostatečným výkonem a také poměrně příznivou cenou oproti stávajícím motorovým stříkačkám. I přesto jsou dvanáctky zřejmě stále nejrozšířenějším typem stříkačky. Nicméně v době záplav či zřízení čerpacích stanovišť při větších požárech jsou PS 12 nenahraditelným pomocníkem.

Je spousta jednotek, zejména té nejnižší kategorie, jenž vlastní pouze tuto stříkačku, a ta, když je potřeba, hodí se ve zbrojnici na nějaký ten přívěs, zapřáhne se za osobák a jede se k požáru.

Dnes jsou motorové stříkačky využívány především v požárním sportu, kde si je soutěžní týmy porůznu upravují a to zejména na zvýšení výkonu či kompletní přestavbou s výměnou motoru za jiný, silnější agregát. Toto provádí také několik specializovaných firem. Bohužel s klasickou PS 12 mají společné jen to, že de facto stále stejně vypadají, mnoho sborů na tyto úpravy nemá peníze, soutěží jen pro radost a tak jsou leckdy dle mého právem naštvaní, když na soutěž přijede nějaký „prachatý“ sbor s čistě soutěžním strojem. To už pomalu ani není o hasičích, i když samozřejmě, kvalitní sportovní mašina, to je minimálně polovička úspěchu, zbytek musí udělat sehraný manšaft. Ale tak to chodí dnes všude, kdo má peníze, má úspěch a to nejen v sportu (požárním).

Ještě ke stříkačce, byla vyráběna v několika provedeních a to: PS 12 R nebo PS 12 R1, později i v dalších obměnách.


Stříkačka PPS 12 ® je určena pro požární jednotky v průmyslových a zemědělských závodech a menších obcích, kde jsou k dispozici dostatečné vodní zdroje. Vlastní stříkačku lze přenášet čtyřmi osobami a proto jí lze použít při hašení požáru k nasazení i na špatně přístupný vodní zdroj.

Stříkačku PPS 12 R vyrábí Dopravnostroj, n.p., Bratislava, ul. Červenej armády 39, závod Skalica

Technické údaje přenosné motorové stříkačky PS 12 R:

Hmotnosti:

Pohotovostní: 185 kg
Základní (bez PH): 164 kg

Rozměry:
Délka: 900 mm
Šířka: 603 mm
Výška: 835 mm

Motor:

Typ: Škoda 981 (Octavia Super)
Počet válců: 4
Vrtání: 72 mm
Zdvih: 75 mm
Objem válců: 1 221 ccm
Stupeň komprese: 7,5
Trvalý výkon při částečném zatížení: 25 kW při 3 500ot/min
Nejmenší tlak mazacího oleje: 80 kPa
Obsah nádrže na palivo: 23 l
Spotřeba při jmenovitém výkonu: cca 11,5 l/hod

Čerpadlo:

Jednostupňové, odstředivé s plynovou vývěvou
Jmenovitý výkon: 1200 l/min při tlaku 0,8 MPa a sací výšce 1,5 m
Max. sací výška: 7,5 m

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář